Rreth nesh

Shtėpia Botuese e Librit Shkollor e Re (SHBLSH E RE), u krijua nė fund tė vitit 2003, por veprimtarinė e saj botuese private e filloi nė vitin 2004. Nė stafin e saj drejtues dhe nė redaksitė kryesore: shoqėrore, shkencore, tė artit grafik, pikturės e realizimit u aktivizuan  specialistėt mė tė talentuar e profesionistė nė fushėn e edukimit, pjesė e Shtėpisė Botuese tė Librit Shkollor krijua nė vitin 1967, institucionit tė vetėm shtetėror qė plotėsonte nevojat pėr tekste shkollore pėr arsimin parauniversitar nė Shqipėri, deri nė vitin 2003.

 

Nė vitin 2004, MASH futi nė arsimin parauniversitar kurrikulėn e re dhe praktikėn e konkurimit. Vit pas viti SHBLSH E RE, konkuroi pranė MASH. Librat tanė tė miratuar, nga klasa e parė deri nė klasėn e dymbėdhjetė, sot kėrkohen nga shkollat nė Shqipėri.

 

Te SHBLSH E RE spikatin linjat tona cilėsore falė pėrvojės dhe autorėve nė: gjuhė shqipe – letėrsi, duke filluar nga Abetarja (Prof. Kolė Xhumari) e akademik Bahri Beci, linja e Matematikės klasa e parė  deri te e pesta tė Prof. Kujtim Dedej, linja e fizikės, biologjisė, kimisė, informatikės, aftėsimit teknologjik etj.

 

Krahas librave shkencorė jemi munduar t’i ndihmojmė nxėnėsit e mėsuesit nė fushėn didaktike me: libra ushtrimesh, libra pėr mėsues, fletore pune etj. Njė ndihmesė tė ēmuar kemi dhėnė nėpėrmjet librit enciklopedik p.sh.: me serinė e “Gjenive tė shkencės”, “Gra tė shquara nė shkencė”, “Seria e dijeve”, Seria hap pas hapi”etj., tė cilat po pasurohen ēdo ditė.


Botuesja
Teuta Mati